yoga Untitled Document

Ayurweda

Nauka o przebiegu życia, której celem jest uświadomienie sobie, w jaki sposób możemy wpływać na nasze zdrowie, kształtować je, przedłużać i chronić przed zakłóceniami.
Filozofia Ajurwedy mówi, że każdy organizm stanowi kombinację pięciu żywiołów, z których składa się wszechświat: ziemi, wody, ognia, powietrza i przestrzeni. Tych pięć podstawowych elementów przejawia się w ludzkim ciele jako trzy podstawowe zasady, czyli temperamenty, zwane jako tridosza.

Z elementów przestrzeni i powietrza przejawia się cielesna zasada powietrza, zwana wata (w terminologii sanskryckiej zasada ta nazywa się Vata-dosza).
Elementy ognia i wody przejawiają się w ciele razem jako zasada ognia, zwana Pitta-dosza.
Elementy ziemi i wody przejawiają się poprzez biologiczne i fizjologiczne funkcje ciała jako Kapha-dosza.
Tridosza są odpowiedzialne za powstawanie naturalnych skłonności i indywidualnych gustów. Rządzą one tworzeniem się, podtrzymywaniem i niszczeniem tkanek ciała oraz usuwaniem z ciała produktów rozpadu. Są również odpowiedzialne za zjawiska psychologiczne, łącznie z takimi uczuciami jak lęk, gniew i żądza, a także za ludzkie uczucia najwyższego rzędu, takie jak rozumienie, współczucie i miłość. Tak więc tridosza są fundamentem psychosomatycznej egzystencji człowieka.

Charakterystyka typu Vata:
» lekka, szczupła budowa
» szybkość działania
» nieregularne występowanie głodu, nie uregulowane trawienie
» lekki, przerywany sen; bezsenność
» entuzjazm, wyobraźnia, żywe usposobienie
» ekscytacja, zmienne nastroje
» szybkie przyswajanie nowych informacji, lecz równie szybkie ich zapominanie
» skłonność do popadania w przygnębienie

Charakterystyka typu Pitta:
» średnia budowa
» średnia siła i wytrzymałość
» charakter przedsiębiorczy; lubi wyzwania
» bystry intelekt
» zaostrzone poczucie głodu i pragnienia; prawidłowe trawienie
» skłonność do gniewu i irytacji pod wpływem stresu
» jasna lub zaczerwieniona skóra, często piegi
» awersja do słońca i upałów
» dokładna, wyraźna wymowa
» nie opuszcza posiłków
» włosy blond, jasnobrązowe, rude lub rudawe

Charakterystyka typu Kapha:
» solidna, mocna budowa, wielka siła fizyczna i wytrwałość
» stały poziom energii, powolne i harmonijne działanie
» osobowość spokojna, zrelaksowana, nieskora do gniewu
» skóra chłodna, gładka, gruba, blada, często tłusta
» powoli przyswaja informacje, lecz długo je pamięta
» głęboki, długi sen
» skłonność do tycia
» powolne trawienie, umiarkowany apetyt
» uczuciowi, tolerancyjni, wybaczający
» skłonność do zaborczości, samozadowolenia
 

Ajurweda proponuje wiele skutecznych sposobów na przywrócenie ciału, umysłowi i duszy harmonii, zdrowia, znakomitego samopoczucia i równowagi, które mogą być zakłócone poprzez niewłaściwy tryb życia oraz stres. Wiedza wywodząca się z tej staroindyjskiej medycyny, funkcjonującej od pięciu tysięcy lat daje możliwość pozbycia się wielu dolegliwości i chorób, w tym chronicznych, poprzez przyjmowanie ziół, głębokie oczyszczanie ciała w Pańczakarmie, stosowanie masaży i wielu innych zabiegów


Akademia Yogi oferuje masaże ayurwedyczne całego ciała, twarzy i głowy.
We wrzesniu gościliśmy doktora z Indii Mukunda Shastri - wybitnego specjalistę ayurwedy. Doktor wraz z żoną prowadzą Klinikę Ayurwedy w Punie, gdzie przyjmują pacjentów z całego świata.


Dr MUKUND DAJI SHASTRI
doktor medycyny ogólnej i ajurwedycznej
Doktor Mukund Shastri posiada dwudziestotrzyletnią praktykę jako lekarz ajurwedy (panchakarma). Przez piętnaście lat pracowałw szpitalu ogólnym, gdzie specjalizował się w proktologii, leczeniu cukrzycy i otyłości, a także przeprowadzał badania kliniczne nad AIDS i żółtaczką oraz brał udział w projekcie CARDIAC. Przez siedemnaście lat praktykował w różnych krajach (Austria,Włochy,Szwajcaria,Portugalia,Hiszpania,Singapur), jak i również zajmował się opieką lekarską w domu spokojnej starości. Często bierze udział w konferencjach i warsztatach poświęconych ajurwedzie w Indiach i innych krajach. Przeprowadza również kursy ajurwedy i warsztaty ziołolecznictwa. Aktualnie przeprowadza badania nad nadciśnieniem, wielotorbielowatością oraz prowadzi własną klinikę i aptekę w Punie. W planach jest otwarcie kliniki ajurwedy w którymś z krajów europejskich.


PANCHAKARMA
4 kuracje oczyszczające ciało z toksyn. Zaleca się przeprowadzanie raz do roku. Każda z kuracji trwa tydzień.
VIRECHAN
Oczyszczanie wątroby, pęcherzyka żółciowego, śledziony, trzustki, jelita cienkiego.Przez pierwsze 5 dni podaje się lecznicze klarowane masło, jak wyżej, a następnie stosuje masaż i saunę. Ostatniego dnia rano podaje się środek przeczyczczający, który wywołuje biegunkę (5-10 razy). Kuracja ta jest dobra na chroniczne problemy z wątrobą, nadkwasotę, otyłość i nadciśnienie.
BASTI
Oczyszczanie okrężnicy, nerek, pęcherza, macicy i okolic miednicy. Przez tydzień wykonuje się lewatywę na przemian z olejów ziołowych i wywaru z ziół.Kuracja ta jest dobra na chroniczne problemy z okrężnicą, zaparcia, artretyzm, otyłość, bezsenność, nadciśnienie, problemy z krążeniem, dyskopatię i cellulitis.
NASYA
Oczyszczanie głowy, karku, okolic twarzy. Po masażu i gorących okładach na głowę do nosa zakrapla się olej leczniczy. Kuracja ta jest dobra na chroniczne zapalenie zatok, chroniczny nieżyt nosa, migrenę, bezsenność, problemy z włosami, chroniczne problemy dotyczące uszu, nosa i gardła, oraz spondylozę szyjną.
RAKTAMOKSHANA
Oczyszczanie krwi. Najpierw podaje się klarowane masło lecznicze. Następnie przy użyciu strzykawki jednorazowej puszczana jest krew, 4-tego dnia z prawej ręki, 7-mego dnia z lewej. Ma to na celu pobudzenie organizmu do regeneracji krwi.Kuracja ta leczy chroniczne choroby krwi i skóry, w tym egzemę, opryszczkę, trądzik, bielactwo, łuszczycę, alergie, artretyzm.


Wszystkie te kuracje sa wykonywane wyłacznie pod nadzorem Doktora Ajurwedy. Przed podjęciem decyzji o kuracji konieczna jest wcześniejsza konsultacja u Doktora. Podczas panchakarmy należy stosować indywidualnie dobraną dietę.W razie potrzeby stosuje się też kuracje pomocnicze:
1. Masaż - masaż przy użyciu oleju lub proszku
2. Shirodhara - miejscowa kąpiel czoła w ciepłym oleju leczniczym w miejscu trzeciego oka.
3. Netrabasti - miejscowa kapiel obszaru wokół oczu w ciepłym, leczniczym maśle klarowanym dla tonizowania wzroku.
4. Katibasti - miejscowa kąpiel kręgosłupa w ciepłym oleju w przypadku dyskopatii ( kark i plecy).
5. Hridbasti - miejscowa kąpiel okolic serca w ciepłym oleju leczniczym w celu poprawienia krążenia.